شرح مصاحبه مهندس حمیدسعیدی با خبرگزاری رازق

علیرغم رفت‌وآمدهای هیأت‌های تجاری متعدد اروپایی و بعضاً‌ آمریکایی بازار موبایل ایران همچنان شاهد رقابت‌ شرکت‌های چینی است.

ژولیانگ، مدیر موبایل یکی از این شرکت‌های چینی درباره ورود دوباره و جدی به بازار موبایل ایران با بیان اینکه حدود ۳ ماه پیش درخواست افزایش نمایندگی در ایران را به یک شرکت ایرانی ارائه دادیم.گفت: رئیس جمهور چین نخستین رئیس جمهوری است که پس از رفع تحریم‌ها به ایران سفر کرد و همین موضوع روابط تجاری ایران و چین را بیش از پیش توسعه خواهد داد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم بازار ایران پس از رفع تحریم‌ها رشد قابل توجهی داشته باشد و قدرت خرید مردم افزایش یابد، گفت: ۳ میلیون دلار بودجه تبلیغات در سال آینده برای ایران اختصاص داده‌ایم که امیدواریم با فروش محصولات در ایران هزینه تبلیغات ۳ میلیون دلاری به دست آید.

مدیر عامل جی ال ایکس: ۱۰ درصد بازار داخلی را در دست داریم

حمید سعیدی در گفت وگو با خبرنگار «رازق»، در تشریح کارنامه این شرکت در بستر اقتصاد کشور، اظهار کرد: شرکت ارتباط همراه گویا اروند (جی ال ایکس ) از سال ۱۳۸۶در بستر اقتصاد کشور در محور تولید گوشی همراه شکل گرفت و فعالیت خود را آغاز کرد.

وی با تاکید بر اینکه محور اصلی و هدف نهایی ما بومی سازی خدمات تلفن همراه در داخل کشور است ابراز کرد: گام های خوبی در این راستا تاکنون برداشته شده است.

مدیر عامل شرکت ارتباط همراه گویا اروند تولید کننده محصولات جی ال ایکس با اشاره به اینکه افق نگاه ما در تولید تلفن همراه در بستری با ساختار بومی سازی شده، صادرات گوشی همراه ایرانی به دنیا و بازار منطقه و جهان است با اعلام این خبر که اکنون ۱۰درصد بازار داخلی را در دست داریم، خاطر نشان کرد: مسیر رشد، ترقی و پیشرفت در حوزه تولید گوشی های همراه را ادامه خواهیم داد.

سعیدی با اشاره به وضعیت تولید داخلی در شاخه تولید گوشی های همراه و حضور مقامات چینی در ایران، اظهار کرد: ایران از ساختاری مناسب در شاخه های تجاری و بازرگانی برای کشور های بزرگ دنیا که جایگاه خاصی در حوزه اقتصادی دارند به شمار می رود.

وی در واکنش به جریان تقویت و توسعه ارتباط تجاری و بازرگانی چین با ایران، نخست با تاکید بر اینکه ارتباط ایران با چین هم خبری خوش و هم جنبه های منفی خواهد داشت، تصریح کرد: این اقدام مهم باید با دید کارشناسی و بررسی تمامی جوانب صورت گیرد و باید در راستای توسعه روابط بازرگانی و تجاری طوری قدم برداشت که تولید ملی دچار ضربه و آسیب نشود.

تنها محور ارتباط تجاری با چین باید بر اساس ورود تکنولوژی باشد

مدیر عامل جی ال ایکس با اشاره به اینکه تنها محور ارتباط وسیع تجاری و اقتصادی با کشور چین باید بر اساس ورود تکنولوژی به داخل کشور باشد، اضافه کرد: توسعه روابط بین کشورمان با چین که قطب دوم اقتصاد جهان است نباید ایران را به بازار مصرف کالاهای چینی تبدیل کند.

نباید بازار ایران از تولیدات چینی اشباع شود

سعیدی با بیان اینکه ارتباط با چین نباید بازار مصرف داخلی را از تولیدات چینی اشباع کند بلکه این روابط باید بر پایه ورود تکنولوژی به ویژه در بحث فناوری های تلفن همراه انجام شود، ابراز کرد: اگر کالاهای خارجی از قبیل تولیدات چینی وارد بازار شود در کنار اینکه تولید ملی در حاشیه قرار می گیرد رقابت تولید کنندگان داخلی با این کالاها بسیار سخت می شود.

وی با بیان اینکه ارتباط تجاری و بازرگانی با چین باید خط انتقال تکنولوژی در شاخه های مختلف به خصوص فناوری گوشی های همراه به داخل کشور در قالب آموزش و امور دانشگاهی باشد، اظهار کرد: این ارتباط نباید به حاشیه کشیده شود که بازار در تیررس کالاهای چینی به خصوص تولیدات چینی در صنف گوشی همراه شود.

برجام باید رضایت تولیدکننده داخلی را در عرصه رقابت فراهم کند

مدیرعامل جی ال ایکس در تشریح پیامدهای برجام در بدنه اقتصاد کشور به خصوص بازار گوشی های همراه، تصریح کرد: برجام می تواند اقتصاد کشور را جان تازه ای ببخشد و پیامد های خاص اقتصادی دارد اما در صنف ما باید رضایت تولید کننده را در عرصه رقابت بیشتر کند.

واردات چینی ضربه ای مهلک بر تولید داخلی!

وی اضافه کرد: باید به واردات به ویژه کالاهایی که در صنف ما با برند چینی وارد می شود توجه داشت زیرا به تولید داخل ضربه می زند.

سعیدی با تاکید براینکه شرکت های تجاری خارجی ایران را بستری مناسب برای اقتصاد خود می بینند، اضافه کرد: آن ها وقتی وارد کشور شوند با سرمایه قوی می آیند و تبلیغات پر رنگی را انجام می دهند که این جریان برای تولید کنندگان داخلی پیامد های منفی به همراه دارد و باید این جریان درست و کارشناسی صورت بگیرد.

تکیه اصلی اقتصاد مقاومتی تولید ملی است

مدیرعامل جی ال ایکس با بیان اینکه کفه حمایت از تولید ملی در راستای اجرای برجام به واسطه ارتباط تجاری و بازرگانی با کشور های بزرگ و شرکت های صاحب نام دنیا باید سنگین باشد و منافع ملی در نظر گرفته شود، اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی هم نباید فراموش نشود زیرا تکیه اصلی اقتصاد مقاومتی تولید ملی است.

تنها حامی ما مقام معظم رهبری بوده است

سعیدی با بیان اینکه هیچ حمایتی از سوی دولت از آن‌ها نشده خاطر نشان کرد: تنها حامی ما رهبر معظم انقلاب بوده و هر وقت که ایشان در خصوص حمایت از تولیدات داخلی سخرانی می‌کنند بازار ما یک تغییراتی می‌کند و به اصطلاح تکان می‌خورد و به جرات می‌توانم بگویم که تنها حامی تولید‌کنندگان داخلی رهبر معظم انقلاب است.

گوشی های چینی در داخل ایران با کیفیت بسیار بهتر تولید می شود

وی با تاکید براینکه تولید گوشی همراه در داخل کشور از لحاظ کیفی در سطح بالایی قرار دارد و تولیدات ما قابل رقابت با برند های معتبر خارجی به ویژه موبایل های چینی است، ابراز کرد: همان چیزی که آن ها تولید می کنند در داخل ایران هم شاید با کیفیت بسیار بهتر تولید می شود و تنها تفاوت در نام برند ها و ساختار آن هاست.

قیمت بیشتر گوشی های ایرانی دست حمایت دولت را می طلبد

سعیدی با اشاره به اینکه تنها تولید ما در بحث گوشی همراه از لحاظ قیمت بابرند های خارجی قابل رقابت نیست، اظهار کرد: تولید کنندگان داخلی با حمایت های دولت باید تشویق شوند و انگیزه لازم را برای رقابت با سرعت بالا با رقبای خارجی پیدا کنند.

مدیرعامل جی ال ایکس در تشریح ساختار خریداران بازار داخلی به خصوص در حوزه گوشی همراه، تصریح کرد: مردم دوست دارند کالاهایی را خریداری کنند که خدمات پس از فروش با کیفیت از فروشندگان دریافت کنند.

13 پاسخ
 1. بهنام
  بهنام says:

  سلام جناب چوکان عزیز!
  من بعد از اینکه انجمن تعطیل شد اقدام به بازگردانی اندروید اسپایدر۱اس خودم از ۴.۴.۲ به ۴.۲.۲ کردم. فلش درست بود ولی صفحه نمایش نداشتم. یعنی صفحه نمایش سفید میشد. بخاطر همین مجبور شدم دوباره به ۴.۴.۲ برگردم. از دوستان پرس و جو کردم گفتن این امر طبیعیه و گفتن توی انجمن فایلی برای حل این مشکل قرار داده شده که متأسفانه بخاطر تعطیلی انجمن بهش دسترسی نداشتم. یا این اندروید خیلی خیلی زیاد مشکل دارم. مصرف باطریش افتضاحه، باگ امنیتی داره و…
  گاهی شده روزی سه بار زدمش شارژ!! اندروید اسپایدر به خودی خود ضعیف هست، با این اندروید هم شده نور علی نور!!!
  ازتون عاجزانه خواهش می‌کنم لینک دانلود اون فایل رو برای من بفرستید. خواهش می‌کنم!
  واقعا نمی‌دونم شرکت چه فکری کرده اندروید ۴.۴.۲ رو انتخاب کرده!!

  پاسخ
   • بهنام
    بهنام says:

    صحیح فلش زدم جناب خیرانی. دوبار هم فلش زدم و در هر دو مورد این‌طوری شد. از یکی از افراد مطلع جویا شدم گفتن گویا فایلش توی انجمن بوده. ایشون گفتن این فایل مربوط به صفحه نمایش بوده.
    حداقل خوبی انجمن این بود که کاربران تجربیات خودشون رو میگفتن و دیگران رو راهنمایی می‌کردن! متأسفانه بستن انجمن هم یکی از سیاست‌های غلط شرکت بود

    پاسخ
 2. رامین
  رامین says:

  این طور که شما از دهکده جهانی صحبت می کنی پس نباید قانون کپی رایت باشه نباید نزاع بین شرکت هابرسر حق امتیاز باشه نباید گوشی ها بابرندهاوطرح های مختلف باشه همین هواوی وشیاموی چیپست ورابط کاربریش مال خودشه، اپل هم دیگه صحبتی درموردش نیست جی ال ایکس داره وارد سال دهم میشه وهنوز درحال مونتاژه ومتاسفانه ۱۰ درصد بازارروهم بیشتر دراختیارنداره منظور من بومی سازی بود ازایده تا محصول ومایکروسافتی که شما فرمودید مهندس استخدام کرده نه اینکه از روی آنها مونتاژ کنه ودرآخر جی ال ایکس باید رو تولید تمرکز بیشتری کنه

  پاسخ
  • احسان
   احسان says:

   من در پاسخ صحبت شما که گفتیدشرکت جی ال ایکس با چینی ها همکاری میکندو از این حرفا ،گفتم که شرکت مایکروسافت هم مهندس استخدام کرده مخصوصا از هندوستان حال به نظر شما باید گفت این شرکت برای هندی هاست ؟؟؟!!!
   دهکده جهانی در خصوص تکنولوژی های گذشته است نه حق کپی رایت و صاحب اثر و ایده های نو خواهشا فرافکنی نکنید، بنظر شما شرکت هایی که خودرو تولید میکنند ابتدا چرخ آن را اختراع میکنند؟ یا حق کپی رایت تولید چرخ را پرداخت میکنند؟:) صحبت شما بر سر رابط کاربری نرم افزار غیره نبود بحث شما بر سر واردات سخت افزار ایده گرفتن از اشخاص ،شرکاو غیره بود .
   صحبت من این است دیگر آن دوره گذشته که از صفر تا صد یک محصول در یک شرکت تولید شود تا آنها را تولید کننده خطاب کرد زیرا اصلا صرفه اقتصادی ندارد یک شرکت که تولید گوشی هوشمند محصول قالب آن است بیاید میلیارد ها دلار سرمایه گذاری کند برای تولید پردازنده ، رم، چیپ…….. چون اصلا صرفه اقتصادی ندارد مگر این شرکت چقدر تولید گوشی دارد که بیاید میلیون ها دلار هزینه کند تا پردازنده تولید کند؟ برای همین است که شرکت هایی نظیر سامسونگ ……. از پردازنده های کورتکس استفاده میکنند و آن را بر روی محصولات خود مونتاژ میکنند درست همان کاری که GLX انجام میدهد پردازنده های کورتکس را بر روی محصولات خود مونتاژ میکند آیا شما به سامسونگ و سایر تولید کنندگان خارجی گوشی ها هوشمند برای این مونتاژ خرده میگیرید؟
   .شما برای من یک شرکت نام ببرید که ۰ تا ۱۰۰ آن در خود شرکت خالق اثر تولید شده باشد ، نگردید پیدا نمیکنید. همان اپل که فرمودید برخی محصولاتش در چین اسمبل میشود برای پایین بودن هزینه کارگر و…… شرکت اپل نوت بوک نیز تولید میکند در کل دنیا ۲ شرکت پیشگام در تولید پردازنده مرکزی CPU داریم ، اینتل , AMD . پس چرا شرکت اپل از این پردازنده بر روی لپ تاب های خود مونتاژ میکند؟؟؟! و از پردازنده های اپل استفاده نمیکند؟ در کل دنیا ۳ شرکت تولید کنند عمده مادربورد داریم پس این همه برند لپ تاپ از کجا آمده است اگر مونتاژنیست؟؟؟

   پاسخ
 3. رامین
  رامین says:

  با سلام وتبریک سال نو! جوری صحبت می کنن که انگار تمام تولید ما داخلی است اصلی ترین بخش آر ان دی است که شرکت جی ال ایکس طرح ها رواز همین شرکای چینی دریافت می کنن ودر ضمن ۷۰ درصد هم وارد می کنن و۳۰ درصد درکشور تولیدمی شه پس چرا چین رو می کوبند!!!خدمات پس ازفروش هم که مشخصه یا بلد نبودن یا نمی دانستن وقطعه نداشتن و…
  اگر همین سایت وانجمن نبود (که باید از مدیران سایت وپدیدآورندگانش تشکر ویّژه کرد)معلوم نبود الان همان۲۰۰ نفر هم سرکار بودن یا خیر

  پاسخ
  • احسان
   احسان says:

   دوست عزیز سال ۲۰۱۶ است دهکده جهانی در دنیا برپاشده است دیگر نیاز نیست برای ساخت اتوموبیل مانند انسان های اولیه از اختراع چرخ آغاز به کار کرد تمام شرکت ها از ایده های شرکا استفاده میکنند شرکت مایکروسافت چند هزار کارمند و مهندس از آسیا و مخصوصا از کشور هندوستان را به خدمت گرفته است

   پاسخ
 4. ali
  ali says:

  سلام آقای سعیدی بسیار صحبتهای خوبی کرده بودید…. ولی خدایی یه مشکل خیلی بزرگ تو شرکت شما هست اونم تبلیغات خیلی ضعیفه…. آخه چرا اصلا به فکر تبلیغات نیستید….. من از یه بازاریاب خیلی بزرگ شنیدم که گفته بود اگه ۱۰ دلار برای سرمایه گذاری داشته باشه ۹ دلارشو برای تبلیغ خرج میکنه…. توروخدا بیشتر به فکر تبلیغات باشید. طرفدار همیشگی شما و محصولاتتون هستم

  پاسخ
  • احسان
   احسان says:

   همانطور که مهندس سعیدی عزیز گفتند فقط مقام معظم رهبری حمایت میکنن از تولیدات داخل ، به شخصه من بخاطر گفته های ایشون چند سالیه سعی میکنم همه اجناس خریداری شده ام از محصولات داخلی باشه ، جوانان جویای کار نیز اگر بدنبال اشتغالند بجای خرید گوشی با برند های خارجی و چشم هم چشمی با بقیه از محصولات داخلی استفاده کنند ، ژاپنی ها بعد از جنگ جهانی دوم شیشه وارد نکردند گفتند تا کارخانه شیشه سازی در داخل تاسیس نشود پنجره ها را با نایلون میپوشانیم اما ما……………………….

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif