جی ال ایکس گزارش خبرگزاری ایلنا را تکذیب کرد + متن جوابیه

روابط عمومی شرکت ارتباط همراه گویا اروند «جی‌ال‌ایکس» ضمن تکذیب گزارش خبرگزاری ایلنا، متنی را به عنوان تکذیبیه منتشر کرد.

احتراماً ضمن تکذیب کلیات خبر منتشرشده در خبرگزاری ایلنا به مورخ ۲۲/۰۱/۱۳۹۶، به شماره ۴۷۶۳۴۵ و با عنوان «گوشی جی‌ال‌ایکس، کپی برابر اصل از روی چینی‌ها/ دروغی به نام تولید ایرانی با همکاری چین و آمریکا» توضیحات ذیل ارسال می‌شود؛ مقتضی است طبق ماده ۲۳ قانون مطبوعات جهت تنویر افکار عمومی تکذیبیه رسمی این شرکت را در صفحه نخست آن خبرگزاری منتشر نمایید.

باسلام،

شرکت ارتباط همراه گویا اروند بانام تجاری “GLX” در سال ۱۳۸۶ باهدف اشتغال‌زایی و تلاش برای خودکفایی درزمینهٔ تولید تلفن همراه ایرانی فعالیت خود را در شهر مرزی و محروم خرمشهر تنها با سرمایه‌گذاری شخص مدیرعامل و به‌طور کاملاً مستقل آغاز کرد.

خبرنگار آن خبرگزاری در پاراگراف «جی‌ال‌ایکس زیر مجموعه یک شرکت چینی با نام زنون گروپ است که خط تولید آن در ایران با نام جنرال لوکس‌ و تحت شرکت ارتباط همراه گویا اروند در حال فعالیت است. شرکت ارتباطات همراه گویا اروند مسئولیت بازاریابی محصولات جی‌ال‌ایکس را در خاورمیانه، آفریقا و روسیه دارد و نمایندگی خدمات پس از فروش محصولات این شرکت در ایران را بر عهده دارد.» شرکت ارتباط همراه گویا اروند را به ارتباط با هلدینگ های خارجی متهم کرده که این مطلب بی‌اساس و کذب می باشد، شرکت ارتباط همراه گویا اروند بانام تجاری GLX به نام مدیرعامل شرکت، مهندس حمید سعیدی ثبت‌شده و فاقد هرگونه ارتباط مالی و تشکیلاتی با هلدینگ های خارجی است، فعالیت این مجموعه تولیدی کاملاً مستقل بوده و از ابتدا هدف‌گذاری خود را برای جهانی‌سازی تلفن همراه ایرانی نهاده است.

نکته تأمل‌برانگیز دیگر در این گزارش مربوط به این پاراگراف است: «ادعای این شرکت مبنی بر دسترسی به دستگاه‌های پیشرفته برای تولید برد و قطعات یدکی کاملاً دروغ است چرا که اصلا ارگان‌های نظامی و دولتی اجازه ورود این دستگاه‌ها را به ایران نمی‌دهند تا بتوانند از واردات موبایل به صورت رسمی و غیر رسمی درآمد خوبی داشته باشند.» که خبرنگار در آن پاراگراف دستگاه‌های نظامی و دولتی را مانعی برای تولید سخت‌افزار تلفن همراه می‌داند!

خبرنگار در بخش دیگری از گزارش خود اقدام به اظهارنظر شخصی و خلاف واقع نموده است؛ «همچنان شاهد تولیدات چینی با نام ایرانی و قیمت‌ بالاتر هستیم که فقط نام محصول ایرانی را یدک می‎کشند و در کمتر از یک درصد تولید ایران هستند و اشتغالزایی  شایسته‌ای برای جوانان متخصص ایرانی به دنبال ندارند.» این در حالی است که اخلاق حرفه ای حکم می کند گزارش گر از منبع یا منابع صلاحیت دار برای گزارش خود استفاده کند؛ متأسفانه در بخشی دیگر که به عنوان گفت و گو با « یکی از مهندسین شرکت جی‌ال‌ایکس آقای  پ.خ » ذکر شده خلاف واقع و کذب می باشد.

ضمنا شرکت ارتباط همراه گویا اروند به‌عنوان تنها واحد تولیدی فعال در صنعت تولید تلفن همراه در کشور تمام تلاش خود را برای بومی‌سازی مراحل مختلف تولید تلفن همراه و هدف‌گذاری برای اشتغال ۵۰۰۰نفری به کار گرفته است و مفتخریم که بعد از ۱۰سال فعالیت اعلام کنیم این شرکت تاکنون موفق به اشتغال‌زایی برای ۲۰۰۰نفر آن‌هم اشتغال مستقیم شده است؛ اگرچه در شرایط کنونی این شرکت با ۱۰درصد ظرفیت فعالیت می‌کند اما امیدواریم با حمایت‌های دولت و مردم شاهد افزایش ظرفیت فعالیت و به دنبال آن افزایش ظرفیت اشتغال باشیم.

در خصوص کپی‌برداری و مونتاژ ذکرشده در پاراگراف « طبق اعلام مسئولین جی‌ال‌ایکس، این شرکت دارای کمپانی‌های وابسته‌ای چون مدیاتک تایوان، یو می آی موبایل از کشور چین، کی تی ای موبایل از کشور آمریکا و همچنین جی فایو از پاکستان است که از آنها سخت افزار و  طراحی خود را تامین می‌کند و تنها در منطقه آزاد اروند بسته به میزان تقاضای بازار و کارمندان موجود اقدام به مونتاژ می‌کند.» نیز یادآور می‌شود در ۱۰سال گذشته تمام تلاش شرکت ارتباط همراه گویا اروند برای بومی‌سازی بخش‌های مختلف تولید تلفن همراه بوده است؛ خوشبختانه در این مسیر نیز موفقیت‌های چشم‌گیری نیز شاهد بودیم. اکنون مراحل تولید نرم‌افزارها، تولید قاب‌های مختلف، تولید برد برخی مدل‌ها، سیلیکون‌ها، لیزر، کیبورد، رنگ و … در این واحد تولیدی بومی‌سازی شده است؛ بسیاری از مدل‌های ارائه‌شده توسط این شرکت در بخش طراحی ظاهری، داخلی و نرم‌افزار بومی بوده و در سخت‌افزار آن از مونتاژ استفاده‌شده اما نکته قابل‌توجه آن است که برخلاف ادعای آن خبرگزاری که به نقل از یک کارشناس جی‌ال‌ایکس اظهارکرده: «محصولات جی‌ال‌ایکس همچون محصولات درجه سوم چینی هستند و این شرکت همواره نوآوری خاصی ندارد.» این قطعات درجه ۱بوده و به‌صورت نیمه ساخته «CKD» برای مونتاژ وارد کارخانه می‌شوند. قطعات مهم از شرکت «مدیا تک» تایوان و قطعات جانبی از کشور چین تأمین می شود که با این شرایط نیز بعد از تأمین قطعات بیش از ۴۰مرحله عملیات مختلف توسط ۴۰ نفر انجام و به محصول نهایی تبدیل می شود که در این بخش نیز شاهد اشتغال هستیم، لازم به ذکر است مسئله مونتاژ در صنعت الکترونیک امری بدیهی بوده و بسیاری از کمپانی های مشهور تلفن همراه نیز در زمینه تأمین سخت افزار وابسته هستند.

با این شرایط شرکت ارتباط همراه گویا اروند “GLX” از کلیه شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدکننده که توان تأمین قطعات موردنیاز این شرکت را دارند دعوت به همکاری می‌نماید.

موضوع دیگر آنکه در مسئله مونتاژ سخت‌افزار سه نکته مهم مطرح و لازم به ذکر است:

نخست: تولید هر قطعه‌ای وابسته به بازار هدف است، یعنی در شرایطی که میزان تقاضا پایین باشد تولید آن قطعه فاقد توجیه اقتصادی است.

دوم: برخی از قطعات را می‌توان در شرایط پایین بودن تقاضا نیز تولید کرد چراکه تولید آن‌ها دارای توجیه اقتصادی است.

سوم: برخی از قطعات در انحصار چند کشور دنیا قرار دارند؛ مانند CPU که در اختیار تعداد انگشت شماری از کشورها است حتی دیگر کشورهای تولیدکننده تلفن همراه نیز تکنولوژی تولید این قطعه را ندارند؛ یا در مثال ساده‌تر باطری لیتیومی است که تنها چند کشور در دنیا این نوع باطری را تولید می‌کنند.

اقدام سرویس اقتصادی آن خبرگزاری در انتشار اکاذیب علیه این شرکت، تخریب و تضعیف این واحد تولیدی آن‌هم در سال “اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال” که امر رونق تولید و اشتغال مورد تأکید رهبر فرزانه انقلاب اسلامی می باشد اقدامی تأمل‌برانگیز است.

شرکت ارتباط همراه گویا اروند بار دیگر آمادگی خود را برای همکاری با تولیدکنندگان داخلی قطعات تلفن همراه اعلام می‌کند؛ امیدواریم جریانات دغدغه مند درزمینهٔ تولید ملی برای حمایت و کمک به صنایع داخلی فعال شوند؛ GLX در راستای تولید یک تلفن همراه کاملاً ایرانی آمادگی خود را برای همکاری با صنایع و دانشگاه‌ها اعلام می‌کند.

هرچند که ما صاحب‌فکر، ایده و تکنولوژی هستیم اما کشور ما در صنعت تولید تلفن همراه در ابتدای مسیر قرار دارد؛ شرکت ارتباط همراه گویا اروند “GLX” سنگ بنای این صنعت را نهاده و زمینه را برای ورود سایر تولیدکنندگان و نخبگان صنعت الکترونیک فراهم کرده است؛ این شرکت زمینه راه‌اندازی واحدهای تولیدی متعددی را درزمینهٔ قطعه‌سازی به وجود آورده که انتظار آن می‌رود با تلاش و همدلی مردم و دولت این زنجیره تولید برای فتح قله‌های پیشرفت که همان تولید ملی است تشکیل شود.

خوشبختانه با بهره گیری از شعار سال «اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال» این شرکت اقدام به افزایش نیروی متخصص و تکنسین خود نموده است همچنین در نظر دارد تا به زودی خطوط تولید محصولات دیگری همچون رایانه قابل حمل، نمایشگرهای هوشمند، ماسک های هوشمند و … در این کارخانه راه اندازی نماید که قطعا افزایش ظرفیت اشتغال را به دنبال دارد.

بسیاری از تجار در کشور های مختلف علاقمند دریافت نمایندگی این شرکت هستند چرا که از نمونه محصولات این شرکت در آن کشور ها استقبال شده اما متأسفانه در داخل افرادی فاقد غرور ملی و میهنی هستند، خودباوری ندارند و بجای ترغیب تولیدکننده به تولید، از طرق مختلفی به تضعیف تولیدکننده می پردازند.

شرکت جی‌ال‌ایکس مجموعه کوچکی بود که در ابتدای کار چشم انداز خود را بر تولید ۱۰۰درصد داخلی ترسیم کرد، امروز نیز مجموعه جی‌ال‌ایکس با افتخار اعلام می کند که ما تولیدکننده داخلی هستیم و کالای تولیدی ما تولیدملی و کالای ایرانی است. در این سال ها شرکت ارتباط همراه گویا اروند بار ها میزبان شخصیت های مختلف لشکری و کشوری همچنین اصحاب رسانه و مطبوعات بوده خوشبختانه امسال نیز زمینه برای حضور کاروان های راهیان نور و مهمانان نوروزی نیز در کارخانه جی‌ال‌ایکس فراهم آمد تا از مراحل مختلف فرآیند تولید بازدید کنند؛ این یعنی خودباوری و شفافیت در عملکرد؛ ما با مردم شفاف هستیم و قطعا برای پاسخگویی به آنان نیز آمادگی داریم.

در پایان این شرکت ضمن گلایه‌مندی و ابراز تأسف از اقدام آن خبرگزاری در انتشار گزارش کذب و تخریب آمیز علیه این واحد تولیدی که تنها تولیدکننده بازمانده در صنعت تولید تلفن همراه در کشور است؛ حق هرگونه اقدام قانونی را برای خود محفوظ می‌داند.

روابط عمومی شرکت ارتباط همراه گویا اروند “GLX Mobile”

21 پاسخ
 1. میهن دوست
  میهن دوست says:

  فقط به آینده امیدوارم،
  نشانه هایی وجود داره که فکر می‌کنم شرکت جی ال ایکس واقعا به دنبال ایرانی کردن محصوله، البته هیچ اطلاعی ندارم حس میکنم میخواد کارهایی انجام بده…
  ما به گفته های شرکت جی ال ایکس تکیه نمیکنیم و دوستداریم مطالب مخالفان و ناقدان را پیگیر باشیم.
  ما فقط در عمل خواهیم دید که شرکت جی ال ایکس چه کرده و چه کارهایی رو در زمینه تولید و نه منتاژ برداشته.
  خود من حتی اگر ضرر هم کنم حاضرم تولید داخل بخرم و این کار را هم انجام دادم البته بدون ضرر…
  فقط و فقط دوست دارم تولید داخل به معنای واقعی باشه و باعث عزت من بشه
  اصلا دوست ندارم با اسم تولید داخل کلاه سرم بره و مسخره بشم چون فقط اسما تولید داخله مثل انرژی هسته ای که الان فقط اسمش مونده …
  یک نکته خوب و قشنگ و دل نشین اینکه احساس کردم یکی از عوامل سایت و مرتبط با شرکت جی ال ایکس همه نظرات رو میخونه و اگر نظری باشه که جواب بخواد این کار رو انجام میده…
  البته دوست دارم برای پیام من هم یه چیزی بگه

  پاسخ
 2. سلام
  سلام says:

  بنده خودم خبرنگار هستم و وقتی می‌بینم همکارانی در رسانه‌ای دیگر اینچنین به هم‌وطنان خود کم‌لطفی می‌کنند، شرمنده می‌شوم.
  چندین سال است که از گوشی‌های جی‌ال‌ایکس استفاده می‌کنم گرچه می‌دانم شاید نمونه‌های خارجی که به دست دلالان وارد شدند، قابلیت‌های بهتری داشته باشند اما افتخار من این هست که برای اشتغال هم‌وطنانم، برای فعالیت مهندسین و تکنسین‌ها و کارمندان همین سرزمین هزینه کنم.. کار بیشتر برای فرزندان این سرزمین.

  پاسخ
 3. علی
  علی says:

  درود بر شما عزیزان تولیدکننده و تلاشگر شرکت ایرانی جی ال ایکس
  رمز موفقیت هر دستگاهی مسوولان روابط عمومی ها هستندآن هم با تعامل و ارتباط مناسب با رسانه ها و مردم و نیز آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به موقع. شرکت جی ال ایکس نیاز به مشاور متخصص و با تجربه در زمینه روابط عمومی و ارتباطات دارد. اگر پی به این نیاز بردید من نیرویی را به شما معرفی می کنم. ارادتمند: علی حمید

  پاسخ
 4. مهدی
  مهدی says:

  من گوشی پارس دارم. خیلی هم راضی ام. به همه دوستان و اقوام هم با افتخار نشون دادم و تبلیغ کردم. البته مچبند هوشمند و ایرفون هم گرفتم. به نظرم گوشی جی ال ایکس داشتن (گذشته از بحث های فنی) یه فرهنگ سازی ارزشمندی درون خودش داره. اونم حمایت از کالای ایرانیه.

  پاسخ
 5. وحید
  وحید says:

  جای تاسف دارد که خبرگزاری کارگران که باید حامی کار و کارگر ایرانی باشد اینگونه خبر بزند، امیدوارم جی ال ایکس درصد تولید داخلش را همراه با ارتقاء کیفیت ادامه دهد.

  پاسخ
 6. محسن
  محسن says:

  اپل هم مونتاز چین میشه ولی طراحی خودش انجام میده/حداقل انتظاری که از glx هست / طراحی خودش انجام بده و سخت افزار وارد کنه
  چندین مدل glx داشتیم ولی متاسفانه متخصصای glx حتی حاضر نشدن نرم افزاری اسم glx به گوشی اضافه کنند تنها راه شناسایی درب باطری گوشی هست
  صحبتهای بالا از سر دلسوزی و کمک به تولید ملی هست نه تخریب /ان شا الله Glx اعتماد مشتریانش بالا ببره

  پاسخ
 7. محمود
  محمود says:

  خوب دوستان عزیز وقتی گوشی جدید شما که با نام آریا برای خرید گذاشته شده همان گوشی umi هست چرا نباید خبرگزاری ها و… این چنین فکری کنند؟؟؟
  حتی صفحه مربوط به معرفی گوشی هم از همان سایت و به همان صورت در سایت glx قرار گرفته.
  متاسفانه چون شما از افراد متخصص استفاده نمی کنید این مشکلات وجود خواهد داشت.
  برای مثال شما باید یک گروه طراح داشته باشید. برای طراحی گوشی
  باید یک گروه گرافیست حرفه ای داشته باشید. برای طراحی لوگو و همچنین تیزرهای تبلیغاتی
  باید یک گروه برنامه نویس تحت وب و موبایل داشته باشید.
  کیفیت محصولاتی که عرضه می کنید در حدی نیست که بشه بازار ایران را ارضا کرد. چون با وجود گوشی های چینی باکیفیت و همچنین امکانات بالاتر با قیمت مثلا ماد جی ال ایکس نمیتوانید نظر مردم را جلب کنید.
  بنده خودم ۲عدد گوشی ماد را پیش خرید کرده بودم اما وقتی به دستم رسید واقعا سر خورده شدم. کیفیت ساخت، دوربین و همچنین بروزرسانی هایی که باید بصورت فلش زدن اعمال می شد. همه و همه این مشکلات باعث شد بیشتر از یکماه گوشی را نگه ندارم.
  بنده به عنوان یک طراح و برنامه نویس این موارد را عرض کردم و بدانید از هر قشری مصرف کننده شما هستند و شما موظف هستید با توجه به هزینه ای که دریافت میکنید کیفیت و همچنین خدمات خود را بهبود دهید.
  تا زمانی که این موارد حل نشود مشکلات شما همچنان پابرجا خواهد ماند.
  بنده از روی خیرخواهی این موارد را عرض کردم امیدوارم به این مسائل اهمیت داده و در سایت هم منعکس شود.

  پاسخ
 8. رضا محمدی
  رضا محمدی says:

  یکی نیست به این خبرنگار بگه آقا اصلا ۱۰۰ درصد مونتاژ . فعلا دارن ۱۰۰۰ خونواده نون میخورن اونم حلال . بالاخره یک نوع اشتغالزاییه . ما ایرانیها عادت داریم همیشه به همه چی اعتراض کنیم . حالا یه شرکت پیدا شده اومده اشتغال درست کرده ما بیایم تعطیلش کنیم .

  پاسخ
 9. محمد
  محمد says:

  مردم ژاپن به سونی و پاناسونیک افتخار می کنند. (افتخار می کرددند که گوشی تلفن اوباما در کاخ سفید پاناسونیک بود)
  مردم کره به سامسونگ و ال جی افتخار می کنند.
  مردم چین به هوآوی افتخار می کنند.

  مردم ایران به داشتن گوشی اپل افتخار می کنند!

  اپلی که صفحه نمایش گوشیش رو سامسونگ میزنه و گوشیهاش تو چین و هند تولید میشن!

  بعد این این خبر گزاری میاد میگه گوشی ها مونتاژ هستند!
  مگر شرکت DELL قطعه فیزیکی تولید می کنه! پس چرا لپتاپ هاش رو می خرید؟!

  پاسخ
 10. ezat.bmk
  ezat.bmk says:

  مسلما مشخص است که هدف این خبرگزاری از نشر این گونه اکاذیب در مورد جی ال ایکس که تنها تولید کنند تلفن همراه در داخل کشور است چه میتواند باشد؟ هر عقل سلیمی با خواندن اینگونه مطالب بحث بر انگیز متوجه افکار پلید نویسنده این مطالب میشود.هدف اصلی از نشر اینگونه اکاذیب حمایت از مافیای تلفن همراه در ایران میباشد که باعث بخطر افتادن سودهای کلان قاچاقچیان تلفن همراه میباشد که بصورت فله ای و گونی گونی بدون هر گونه مجوزی اقدام به واردات گوشی بی کیفیتی به داخل کشور میکنند و وجود جی ال ایکس را یک خطر جدی در مقابل خود میدانند و از هر راهی برای ضربه زدن به این شرکت ایرانی که همانا بعنوانی افتخاری برای ایران میباشد استفاده میکنند که قطعا با حمایت ما و خریداران گوشی های جی ال ایکس از این شرکت نقشه آنها را برآب خواهیم کرد .
  شرکت جی ال ایکس از روز اول گفته که گوشی آریا ۱۰۰ درصد مونتاِِژ است و گوش های قبلی هم بسیاری از قطعات آن وارداتی می باشد و ما با علم به این موضوع اقدام به خرید از گوشی جی ال ایکس کردیم و این موضوعی تازه و دست اولی نیست که خبرگزاری ایلنا آن را علم کند و بعنوان یک خبر تازه و ناب بخواهد بخورد ملت و یا طرفداران جی ال ایکس بدهد. البته این خبرگزاری با گرفتن پول های کلانی از قاچاقچیان گوشی های همراه کورکورانه اقدام به نشر این اخبارکذب نموده است که قطعا شاید یه روزی نتیجه معکوس خواهد داد و شاید باعث توجه بیشتر به جی ال ایکس ایرانی خواهد شد.
  انشاله که روز بروز شاهد پیشرفت و بالندگی شرکت جی ال ایکس باشیم و روزی برسد که خود شاهد تولید ۱۰۰٪ قطعات گوشی های توسط جی ال ایکس باشیم.
  و ما اعلام میداریم با این مطالب کذب هیچ موقع از تولیدات جی ال ایکس دست بر نمیداریم و از شرکت اعلام حمایت میکنیم .و میگوییم زنده باد جی ال ایکس

  پاسخ
  • علی
   علی says:

   دقیقا موافقم. صنعت عظیم تلفن هوشمند سازی به حدی پیچیده ست که مثلا در مورد باتری های لیتیومی فقط چند کشور معدود در جهان توانایی ساخت اون رو دارن .چه برسه به ما که تازه شروع به تولید و مونتاژ کردیم البته اگه بذارن. به نظرم همه ی شرکت های تلفن هوشمندسازی هم اکثرا در حال مونتاژ هستند و فقط بخش کوچکی از سخت افزار هاشون رو خودشون میسازن. اگه هم glx فقط و فقط مونتاژ می کنه باز هم بهتر پولمون تو جیب یه ایرانی و کارگر ایرانی بره از طرفی چندین نفر مشغول به کار میشن ، از طرفی کشورمون پیشرفت میکنه از طرف دیگه پولمون تو جیب آمریکایی ها و غربی ها که از همون پول برای نابودی ایران و اسلا م استفاده می‌کنن نمیره.

   پاسخ
 11. ناشناس
  ناشناس says:

  سلام.درسته که هیچ شرکتی صفر تا ۱۰۰ قطعات مورد نیاز را خودش تولید نمی کند، ولی GLX حداقل می تواند برخی قطعات و لوازم جانبی را از شرکت های داخلی یا با همکاری آن ها تامین یا تولید کند. به طور مثال به چند مورد زیر توجه کنید:
  لوازم جانبی e-case.ir
  باتری لیتیومی yon.ir/2VKhs و yon.ir/una2e و karacell.ir
  نمایشگر yon.ir/tcLbO و yon.ir/ex4iT

  پاسخ
  • پویا خیرانی
   پویا خیرانی says:

   باسلام به شما کاربر گرامی
   هیچ یک از موارد فوق که لینک دادید صحت ندارد و توسط جی ال ایکس کاملا بررسی شده است
   صنعت باتری سازی فوق برای وزارت دفاع است و به شرکتها خدمات نمیدهد
   صنعت تولید صفحه نمایش هم صرفا TFT است و کیفیت های لازم را ندارد درحالیکه در محصولات جی ال ایکس صفحات ips استفاده میشود
   در مورد لوازم جانبی هم با این شرکت که ادعای تولید دارد تماس گرفتیم که در کمال تعجب گفتند که ما خودمان هم از چین وارد میکنیم!

   پاسخ
  • علی
   علی says:

   موافقم. هر شرکت گوشی سازی یک یا چند وکیل داره که در شرایط مناسب ازشون استفاده میکنه. بهتر شرکت glx هم یه وکیل داشته باش تا مشت محکمی به دهان این یاوه گویان بزنه. هم از خودش دفاع کنه همچنین کسی به خودش اجازه‌ی اهانت نده.

   پاسخ
 12. علی
  علی says:

  آدم هم این قدر وطن فروش؟؟؟!!! عوض حمایت از شرکت ایرانی و تشویق مردم به خرید کالای ایرانی ، دروغ نوشته. یه خبرنگار بی سواد و بی اطلاع از صنعت عظیم و پیچیده‌ی تلفن هوشمند سازی اومده و چرت و پرت نوشته.
  ما مردم ایران پشت ایران و ایرانی هستیم و از گول این دست آدم های وطن فروش رو نمی خوریم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
https://1glx.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif